Pieniądze a społeczeństwo

Pieniądze od zawsze wzbudzały ludzkie pożądanie i wpływały na zachowanie wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, gdyż pieniądze są symbolem tego, co człowiek potrzebuje w życiu. W nich wyrażane są bowiem pragnienia i potrzeby.

U większości ludzi chęć posiadania pieniędzy wiąże się z inicjowaniem wielu czynności i zadań, których efektem będą właśnie pieniądze. Zatem mogą one pełnić funkcje motywacyjną, gdzie celem będzie uznanie przez innych i szacunek uzyskany w oparciu o ciężką pracę, która gwarantuje wynagrodzenie. Pieniądze także mogą motywować do niemoralnych i niezgodnych z prawem czynów, które mogą prowadzić do szybkiego, ale nieuczciwego wzbogacenia się.

Jak już wcześniej zasygnalizowano pieniądze mogą pełnić również negatywne funkcje. Jedną z nich jest funkcja dezintegracyjna pieniądza, gdzie jest on czynnikiem prowadzącym do zniszczenia pewnych struktur społeczeństwa, bogacenia się jednych i zubożenia drugich.

Z drugiej strony pieniądze są w stanie łączyć oraz w pewien sposób integrować społeczeństwo. W tym celu służą liczne instytucje finansowo-społeczne np. banki, zakłady ubezpieczeniowe itp.

www.cbssuszec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *