Nowy pieniądz bezgotówkowy

Kiedy banknoty przyjęły się na dobre, bynajmniej nie poprzestano na wprowadzaniu kolejnych rozwiązań w dziedzinie płatności. Ci, którzy byli zamożni i posiadali ogromne ilości banknotów w swych domach, niekoniecznie czuli się z tym bezpiecznie.

Dlatego też część z nich postanowił „oddawać” swoją gotówkę na przechowanie do banku. Suma przeznaczona do przechowywania w banku była zapisywana na specjalnym rachunku bankowym, jaki znamy dziś.

Co ważne klienci banku mogli wybierać spośród dwóc rodzajów rachunków bankowych. Pierwszy rodzaj  to tzw. rachunek na żądanie, którego zasady działania pozwalały na odebranie przez klienta części jego gotówki w każdej chwili.

Drugi rachunek określany jako terminowy oparty był już o bardziej sztywne zasady. Klienci nie mogli odebrać swych pieniędzy przed upływem czasu, który został określony w umowie.

Im bliżej czasów współczesnych pieniądz bezgotówkowy jeszcze bardziej ewoluował. Banki w zakres swych usług włączyły możliwość przekazu czy też przelewu pieniężnego np. na rachunek innej osoby wskazanej przez zleceniodawce przelewu.

Pieniądz bezgotówkowy jest określany często jako pieniądz depozytowy. W tej formie może on funkcjonować na dwa sposoby. Możemy zatem mówić o depozycie pierwotnym, kiedy to pieniądze zapisane na rachunku bankowym i pochodzą od klienta. Istnieje także depozyt wtórny, który opiera się na kredycie, jaki bank udzielił osobie zainteresowanej.

www.doktorpokrywka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *