Monety

Przyjmuje się, że twórcami pierwszych monet, jakie trafiły do obiegu byli Fenicjanie, którzy niemal do perfekcji opanowali technikę wytopu brązu i wykonywania z niego różnorodnych wyrobów.

Pewna grupa naukowców jest jednak zdania, że to Grecy, a nie Fenicjanie przyczynili się do produkowania monet w formie zbliżonej do tej, jaką obecnie znamy. Według nich świadczą o tym znaleziska z VII w p. n. e. w Lidii, czyli na trenach należących do greckich polis. Tzw. monety lidyjskie były wykonane z naturalnych stopów złota oraz srebra, określanych w starożytności jako elektrum.

Bryłki elektrum były opieczętowane w taki sposób, aby można było z łatwością określić wartość kruszcu. Stempel dodatkowo oznaczał to, że osoba, do której on należał zaświadczała o wadzę monety. Monety lidyjskie ostemplowane były głową lwa, która była symbolem królów Lidii.

Według archeologów w podobnym okresie monetami zaczęli posługiwać się Chińczycy. Jednak w odróżnieniu od monet lidyjskich, chińskie w środku miały niewielki otwór. Znacznie wcześniej ok. X w. p. n. e.Chińczycy posługiwali się miedzianymi monetami oraz prostokątnymi srebrnymi blaszkami. W III w. pn. e. Szy-Huang-ti zunifikował system monetarny i od tego czasu, aż do roku 1912 w Chinach korzystano z okrągłych monet, które po środku miały mały kwadratowy otwór.

konsument.edu.pl

W starożytności monety były podstawowym środkiem płatniczym na obszarze całego Basenu Morza Śródziemnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *